Atölye Bilgileri
Atölye Günü: Cumartesi
Atölye Saati: 15.00 - 17.00
Atölye Aylık Ücret: 600₺

KAYIT OLMAK İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ

NEY

 

Müzik aleti çalmak beynin birden fazla noktasını çalıştırır. Enstrüman çalmanın yararları şunlardır; kişinin sosyalleşmesini sağlar, beynin her parçasını ayrı ayrı çalıştırıp gelişmesine yardımcı olur, duyguların dışa vurumunda kolaylık sağlar, iyi hissettirir, öz güven arttırır, dünyanın her yerinde ortak dil yakalamayı sağlar, stresten ve sıkıntıdan uzak tutar, psikolojinizi korur, disiplinli olmanızı sağlar, kendinizi geliştirmenize yardım eder, daha iyi odaklanmanızı sağlar. Enstrüman çalmak fiziksel olarak da el ve göz koordinasyonunu artırır. 

 
Mûsikîde çok ileri gittikleri bilinen Hıtay Türkleri’ nin neyi, Orta Asya’ da eskiden beri kullandıkları ve hatta onu tıpkı bir yan flüt gibi de üfledikleri anlaşılmaktadır. Tarihte Nây-ı Türkî, Hoş Nây (veya Koş Ney), Kurre Nây gibi adlarla anılan bugün yapısını ve özelliklerini tam olarak bilemediğimiz ney adından türemiş pek çok çalgı bulunmaktadır. Ancak birer meydan sazı olarak kullanılan bu çalgıların bugünkü formundan çok farklı olduğunu sanıyoruz.
 
Derslerimiz klasik Türk müziğini tarihi yapısıyla anlama tavrını oluşturma aşamaları ile başlayıp usul solfej ile nazariyat dersleriyle devam edecektir. Ney sazını tanımak ve neyden ses çıkartma aşamaları  ardından küçük etütler ve kıymetli bestekarlarımızın eserlerinin icrası ile tamamlanacaktır, Allah muvaffak etsin.

Üste Çık
>